طرز تهیه لواشک صنعتی ترش طعم
پنجشنبه, ۱۰ تیر,۱۴۰۰

طرز تهیه لواشک صنعتی ترش طعم

در طرز تهیه لواشک صنعتی و خانگی تفاوتی در کارهای اولیه وجود ندارد ، تمام لواشک ها به همین طریق تهیه میشود و در هر دونوع روش سنتی و صنعتی تمام مراحل مذکور وجود دارد.

مواد تشکیل دهنده لواشک ترش طعم

معمولا برای طرز تهیه لواشک از یک، ۲ یا چند نوع میوه با درجه رسیدگی نسبی که عطر، طعم، رنگ و خواص تغذیه‌ای و درمانی آنها ظاهر شده، ولی کمی‌ ترش‌مزه باشند، استفاده می‌شود. انواع آلوها، سیب، زرشک، زغال‌اخته و انار از جمله این میوه‌ها هستند که بر اثر ترکیب آنها با هم رنگ و طعم لواشک ایجاد می‌شود. معمولا در لواشک‌های صنعتی علاوه بر میوه از اسیدهای آلی و نمک برای ایجاد طعم ترش و شور آن و افزایش ماندگاری و از شکر (گلوکز و ساکارز) برای تعدیل طعم ترش و شیرین‌ شدن و در برخی لواشک‌هایی که از میوه‌های خشک تهیه می‌شوند.

اگر میخواهید در مورد فواید لواشک بیشتر بدانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله خواص لواشک را مطالعه کنید.

خواص موجود در لواشک ترش طعم

لواشک برای همه سنین مفید است بدلیل فیبر بالایی که دارد می تواند مسهل و ملین خوبی باشد و به حرکات روده ای کمک کنند.از طرفی رنگ‌دانه‌های آنتی‌اکسیدانی آنها تا حدودی به دفع رادیکال‌های مضر و سمی‌ بدن کمک می‌کند و حاوی درصد اندکی از ریزمغذی‌هاست. معمولا جوشاندن، تغلیظ و خشک‌ کردن، مقدار زیادی از ریزمغذی‌ها به ویژه ویتامین C لواشک را کاهش می‌دهد.

برای دیدن قیمت و همچنین انواع لواشک به شما پیشنهاد میکنیم به صفحه لواشک عمده مراجعه کنید.


فرایند تولید لواشک ترش طعم 

 1. تحویل میوه به کارخانه
 2. نگهداری میوه در انبارهای مواد اولیه
 3. شست و شوی میوه که خود شامل مراحل شست و شوی اولیه ، علف گیری ، شست و شوی ثانویه ، دریچه ی کنترل ورودی ، بازرسی میوه و شست و شوی نهایی آن است 
 4. خرد کردن میوه ها
 5. پیش گرم نمودن میوه ها
 6. صاف نمودن پوره میوه
 7. جمع آوری پوره ی میوه
 8. تغلیظ پوره ی میوه
 9. ذخیره سازی خمیر لواشک
 10. خشک کردن همیر لواشک
 11. بازرسی پس از خشک کردن
 12. قرنطینه لواشک
 13. برش نهایی لواشک
 14. برچسب زدن لواشک
 15. بسته بندی لواشک
 16. کنترل کیفیت محصول نهایی
 17. انبار داری
 18. فروش


میوه باید در فصل مناسب و در موقع مناسب در محلی دورتر از محل تولید ، تحویل و نگهداری شود . چون فصل تولید میوه کوتاه است ، تولید کنندگان مجبور هستند از فرایندهای مختلف برای نگهداری طولانی میوه استفاده کنند.در مرحله ی شست و شو ، میوه عاری از هر گونه گل و لای و آلودگی می گردد و توسط دستگاه پره ای مانند که علف گیر است بقایای گیاهی از آن جدا شده و توسط نوار نقاله ای که شامل منافذ آبی است به جلو برده می شود و سپس توسط دریچه ی کنترل ورودی در یک ردیف قرار می گیرند .

بعد از شست و شوی نهایی میوه ها خرد شده و به مرحله ی پیش گرم نمودن وارد می شوند . در این مرحله میوه در برابر حرارت مناسب قرار می گیرد .جدا نمودن قسمت های زاید میوه توسط صافی های مخصوص انجام می شود و سپس پوره ی میوه بدست می آید که پوره ی میوه با غلظت و گرانروی و درجه حرارت مناسب پخت و تخلیه می گردد . قبل از مرحله ی خشک نمودن خمیر لواشک ذخیره سازی می شود . بعد از خارج ساختن کامل آب از مایع بر اثر عمل جوش ، که عملیات تغلیظ خوانده می شود ، خمیر لواشک وارد مخزنی مجهز به همزن می گردد.

فرایند خشک کردن توسط دستگاه خشک کن صورت می پذیرد . در خشک کن ، خمیر لواشک وارد مخزنی در برابر هوای گرم و تمیز و عاري از هر گونه بو با درجه حرارت حداکثر 70 درجه ی سانتی گراد قرار می گیرد . سپس توسط عوامل بازرسی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و به قرنطینه می رود تا مورد تایید قرار گیرد . محصول پس از تایید توسط واحد کنترل کیفی در اندازه های مختلف برش و برچسب زده شده و بسته بندی می گردد . شرکت مهرگستران طعم ساز با برند انحصاری ترش طعم راناس تولید کننده انواع لواشک بهداشتی میباشد که کیفیت لواشک ترش طعم در بسته بندی های متفاوت مورد تائید سازمان غذا و دارو میباشد.

ثبت نظر

متن نظر (1)

a
| ۲ سالها پیش

با تشکر از اطلاعات مفیدتون در خصوص نحوه تولید لواشک صنعتی.
مفید بود